- 0307/2016
- 6
Przełęcz Krowiarki (Przełęcz Lipnicka) jest to przełęcz znajdująca się w Beskidzie Żywieckim, w paśmie Babiej Góry. Wznosi się na wysokość około 1010 m n.p.m. (różne źródła różnie podają).
Wysokość : 1013.00 m n.p.m.
Przełęcz Krowiarki to bardzo popularne miejsce. Turyści bardzo często atakują szczyt Babiej Góry właśnie z Przełęczy. Dużym plusem jest duży parking znajdujący się tuż za przełęczą (jadąc od strony Zawoji), na który można pozostawić samochód.
Na Przełęczy Krowiarki znajduje się polana o tej samej nazwie. Nazwa ta pochodzi miejscowego określenia kobiet wypasających krowy - krowiarki. Miało to miejsce również na polanie. Wcześniej przełęcz miała nazwę Przełęczy Lipnickiej lub Lipnickiego Siodła. Wiele osób nadal używa takich nazw.
Przełęcz odgradza pasmo Babiej Góry od Pasma Policy. Położona jest w województwie małopolskim, na granicy powitów nowotarskiego i suskiego oraz gmin Jabłonka i Zawoja. Co ciekawe, jest ona najwyższą przełęczą górską w Beskidach Zachodnich dostępna dla zmotoryzowanych.
W dawniejszych czasach, przez przełęcz wiodła gruntowa droga prowadząca z Zawoi na Orawę. Był to tak zwany Orawski Chodnik. W okresie międzywojennym rozpoczęto budowę nowej szosy. Wykonany został odcinek z Zubrzycy Górnej na Przełęcz Krowiarki. Jak student w Junackim Hufcu Pracy, w 1938 roku przy budowie szosy pracował Karol Wojtyła. Drugi odcinek szosy (Zawoja - Krowiarki) został wybudowany w lata 1968-1969. Aktualnie jest to wojewódzka droga o numerze 957.
Na polanie Krowiarki znajduje się punkt informacji turystycznej oraz punkt sprzedaży biletów wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego oraz niewielki bufet. Na przełęczy znajduje się obelisk Karola Wojtyły upamiętniający jego prace przy budowie drogi oraz symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza. Upamiętnia on katastrofę lotniczą na Policy w 1969 roku, w której zginął profesor.
Przełęcz Krowiarki jest ważnym punktem turystycznym w Beskidzie Żywiecki.
Przełęcz Krowiarki szlaki:
drogą Górny Płaj na Markowe Szczawiny (do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach)
do Zawoi - Policzne
(Główny Szlak Beskidzki) na szczyt Babiej Góry
przez Cyl Hali Śmietanowej na Policę
do Zubrzycy Górnej
szlak Papieski - koniec szlaku ze Skawicy przez Policę i Cyl Hali Śmietanowej - trasy ostatniej wycieczki górskiej Karola Wojtyły przed wyborem na papieża (informuje o tym tablica ustawiona na przełęczy).
Komentarze
Olej23
2019-01-30 09:46:27
Z parkingu na przełęczy Krowiarki można szybko wejść na teren babiogórskiego parku narodowego.Parking dość duży, są na nim kosze na śmieci oraz bezpłatne toalety. Na przełęczy Krowiarki można kupic oprócz biletów wstępu do parku również pamiątki.
Martens
2018-12-07 21:54:48
Mikołaj zgadzam się z Tobą. Czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki jest najkrótszym i najpiękniejszym szlakiem na Babią. Widoki każdą porą roku są wyborne!
Mikołaj
2018-12-02 21:54:37
Czerwony szlak: Przełęcz Krowiarki - Babia Góra to chyba najszybszy i najładniejszy szlak na Babią Górę. Piękna panorama Tatr towarzyszy nam od szczytu Kępa. Każdą porą roku jest tutaj pięknie!
zywiecki
2018-10-24 08:54:46
NICO. Dojazd na Przełęcz Krowiarki bez dziur w asfalcie :) Niezła patelnia.
NICO
2018-07-13 20:56:01
Archiwalna fotka z Przełęczy Krowiarki:
źródło: https://fotopolska.eu
EIOS
2018-07-06 21:44:05
Na przełęczy Krowiarki, gdzie ma swój koniec papieski szlak, znajduje się postument poświęcony Karolowi Wojtyle, będący nawiązaniem do jego pobytu w Zubrzycy Górnej w 1938 roku, gdzie jako młodzieniec przebywając w wojsku pracował w Junackim Hufcu Pracy przy budowie Drogi Karpackiej. Można tutaj też dojrzeć płytę symboliczną poświęconą uzdolnionego językoznawcy, prof. Zenonowi Klemensiewiczowi, który zginął w lotniczej katastrofie 2 kwietnia 1969 r., na stoku północnym Policy.
Późnym popołudniem na plebanię parafii pw. św. Klemensa w Zawoi zawitało trzech podróżników: ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, wracający z niedawno odbytego konklawe, na którym wybrany został nowy papież, który przyjął imię Jan Paweł I, ks. prof. Tadeusz Styczeń (obecny dyrektor Instytutu Jana Pawła II na KUL-u) oraz ks. Stanisław Dziwisz (obecny arcybiskup i sekretarz papieski). Kardynał Wojtyła bywał w Zawoi częstym gościem, więc zaskoczenia większego nie było. Ksiądz proboszcz Władysław Wądrzyk zaprosił na gorącą herbatę, która po chwili wypełniała swoim ciepłem utrudzone osobistości.
Kroniki zawojańskie wspominają Karola Wojtyłę jako junaka stacjonującego w Zubrzycy Górnej latem 1938 r. Wiele lat później, już jako ksiądz i doktor teologii UJ, Karol Wojtyła we wrześniu 1953 r. poprowadził swoich studentów na wycieczkę z Suchej Beskidzkiej na Babią Górę, a dalej przez pasmo Policy, Gorce aż do Krynicy. Rok później na nartach zjechał z Hucisk na Jałowiec i dalej... na chłopskich saniach ze złamaną nartą do Suchej Beskidzkiej.
Potem Karol Wojtyła bywał w okolicach Babiej Góry jako biskup, arcybiskup i kardynał. Najczęściej zatrzymywał się w Zawoi Wilcznej, nocując w tzw. Księżówce, stojącej nieopodal kaplicy Krzyża Świętego. Często towarzyszył mu ks. Marian Jaworski, obecny kardynał i metropolita Lwowa. Zapisano daty odprawionych przez niego Mszy świętych oraz licznych wizytacji duszpasterskich. Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 r. Ojciec Święty oglądał Babią Górę z pokładu śmigłowca, wielokrotnie okrążając jej masyw i pobliskie pasmo Policy. Powtórzył tę ?podniebną wizytację? podczas pobytu w Polsce w roku 2002. ??
Pozostaw Komentarz
Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.