Przełęcz Krowiarki Autor : Martens kategoria: PrzełęczPrzełęcz Krowiarki (Przełęcz Lipnicka) jest to przełęcz znajdująca się w Beskidzie Żywieckim, w paśmie Babiej Góry. Wznosi się na wysokość około 1010 m n.p.m. (różne źródła różnie podają).Wysokość : 1013.00 m n.p.m.

Przełęcz Krowiarki to bardzo popularne miejsce. Turyści bardzo często atakują szczyt Babiej Góry właśnie z Przełęczy. Dużym plusem jest duży parking znajdujący się tuż za przełęczą (jadąc od strony Zawoji), na który można pozostawić samochód.

Na Przełęczy Krowiarki znajduje się polana o tej samej nazwie. Nazwa ta pochodzi miejscowego określenia kobiet wypasających krowy - krowiarki. Miało to miejsce również na polanie. Wcześniej przełęcz miała nazwę Przełęczy Lipnickiej lub Lipnickiego Siodła. Wiele osób nadal używa takich nazw.

Przełęcz odgradza pasmo Babiej Góry od Pasma Policy. Położona jest w województwie małopolskim, na granicy powitów nowotarskiego i suskiego oraz gmin Jabłonka i Zawoja. Co ciekawe, jest ona najwyższą przełęczą górską w Beskidach Zachodnich dostępna dla zmotoryzowanych.

W dawniejszych czasach, przez przełęcz wiodła gruntowa droga prowadząca z Zawoi na Orawę. Był to tak zwany Orawski Chodnik. W okresie międzywojennym rozpoczęto budowę nowej szosy. Wykonany został odcinek z Zubrzycy Górnej na Przełęcz Krowiarki. Jak student w Junackim Hufcu Pracy, w 1938 roku przy budowie szosy pracował Karol Wojtyła. Drugi odcinek szosy (Zawoja - Krowiarki) został wybudowany w lata 1968-1969. Aktualnie jest to wojewódzka droga o numerze 957.

Na polanie Krowiarki znajduje się punkt informacji turystycznej oraz punkt sprzedaży biletów wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego oraz niewielki bufet. Na przełęczy znajduje się obelisk Karola Wojtyły upamiętniający jego prace przy budowie drogi oraz symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza. Upamiętnia on katastrofę lotniczą na Policy w 1969 roku, w której zginął profesor.

Przełęcz Krowiarki jest ważnym punktem turystycznym w Beskidzie Żywiecki.

Przełęcz Krowiarki szlaki:

drogą Górny Płaj na Markowe Szczawiny (do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach)

do Zawoi - Policzne

(Główny Szlak Beskidzki) na szczyt Babiej Góry

przez Cyl Hali Śmietanowej na Policę

do Zubrzycy Górnej

szlak Papieski - koniec szlaku ze Skawicy przez Policę i Cyl Hali Śmietanowej - trasy ostatniej wycieczki górskiej Karola Wojtyły przed wyborem na papieża (informuje o tym tablica ustawiona na przełęczy).