Schronisko na Markowych Szczawinach Autor : Martens kategoria: Schronisko







Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach znajduje się na wysokości 1180 m n.p.m. na polanie Markowe Szczawiny. Na północnych stokach Babiej Góry.



Wysokość : 1180.00 m n.p.m.

Na wstępie chciałem napisać, że schronisko na Markowych Szczawinach stanowi bardzo dobrą bazę wypadową w kierunku Babiej Góry. Dużo łatwiej można się pokusić o wypad na wschód słońca na Babiej Górze wykorzystując nocleg w schronisku.

Przejdę do historii schroniska, gdyż wydaje się dla mnie bardzzo interesująca. Schronisko na Markowych Szczawinach zostało oddane do użytku w 1906 roku. Inicjatorem powstania schroniska w tym miejscu był Hugon Zapałowicz, ówczesny prezes Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Obiekt składał się z jadalni, kuchni, izby dla pań i panów. W tamtych czasach bardzo prężnie działała w Beskidach niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein. Schronisko na Markowych Szczawinach było odpowiedzią na niemieckie schronisko Na Babiej Górze.

Następnie, w roku 1922 rozpoczęto pierwszą rozbudowe schroniska. Kolejne rozbudowy miały miejsce w latach 1925, 1926, 1931, 1934. Obiekt na tamte lata stał się bardzo nowoczesny. Doprowadzono wodociąg i linię telefoniczną. Przed II wojną światową rozbudowano I piętro.

Czas wojny był burzliwy dla schroniska. Schroniskiem na Markowych Szczawinach zainteresowane było stowarzyszenie Beskidenverein jednak otatecznie przejęła je krakowska sekcja Alpenverein. Przedwojennych gospodarz (Rudolf Wielgus) zachował swoje stanowisko. Podobno posiadał dobre stosunki z niemiecką strażą graniczną, dzięki temu podczas wojny zdołano wyremontować schronisko. W roku 1945 gospodarz zdołał uratować schronisko przed spaleniem.

Po wojnie obiekt wrócił w ręce Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. A później PTTKu. Rok 1964 przynosi kolejny remont. W schronisku pojawia się agregat pradotwórczy i kotłownia. Obiekt do momentu rozbiórki dysponował 64 miejscami noclegowymi, posiadał własną oczyszczalnie ścieków i ujęcie wody oraz prąd elektryczny doprowadzony z Zawoi.

W roku 2007 dokonano rozbiórki schroniska (na zdjęciu stare schronisko z 2006 roku). Początkowo budynek miał zostać przeniesiony do skansenu. Jednak zrezygnowano z tej decyzji i dokonano rozbiórki schroniska. W listopadzie 2009 roku powstaje tutaj nowe schronisko. Budynek posiada dwa piętra i jest murowany z cegły, na elewacji znajduje się kamień. Posiada 40 miejsc noclegowych, dużą jadalnie, bufet, suszarnię.

Przy schronisku na Markowych Szczawinach znajdziemy budynek goprówki, w którym aktualnie znajduje się Muzeum Turystyki Górskiej. Budynek pochodzi z roku 1950. Również w pobliżu schroniska rosną dwie duże limby. Znajdziemy również ściankę wspinaczkową.

Szlaki turystyczne przebiegające przez Markowe Szczawiny:

z Zawoi Markowej,

z przełęczy Krowiarki (około 2 godzin od parkingu samochodowego - Górny Płaj),

z Ryżowanej,

z Przełęczy Jałowieckiej i Czarnej Hali przez Przełęcz Bronę na Diablak

z Zawoi Czatoży poprzez Akademicką Perć na Diablak (częściowo przez Górny Płaj),

Zobacz również:

Babią Górę jesień

Aktualne ceny: http://markoweszczawiny.pttk.pl/oferta