Wycieczka - Przełęcz Krowiarki - Markowe Szczawiny - Babia Góra Autor : Martens kategoria: Wycieczki w okolicy







Długo oczekiwany wypad na Babią Górę. Niezbyt ciepły, ale słoneczny poranek.


Mapa:

Dystans: Suma przewyższeń: Dystans pod górę:
Procent pod górę: Dystans w dół: Procent w dół:


Babia Góra - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych Beskidów Zachodnich. Jest jedynym w swoim typie górskim masywem. Wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m., tworząc całkiem inną formę kształtu terenu. Specyficzne warunki klimatyczne mają wpływ na specyficzny, piętrowy system roślinności: od regla dolnego i górnego poprzez kosodrzewinę, aż po alpejskie piętro. Babiogórki Park Narodowy od roku 1955 chroni unikalną przyrodę tego rejonu Polski. W 1977 roku UNESCO doceniło walory przyrodnicze Babiej Góry i wpisało ją na listę światowych Rezerwatów Biosfery. Współcześnie Park chroni teren 3392 ha.

Przełęcz Krowiarki (1012) - przełęcz z polaną z tą samą nazwą, zwaną pierwotnie Lipnickim Siodłem. W okresie 1968-69 wybudowano w tym miejscu odcinek tzw. Szosy Karpackiej z Zawoi i Zubrzycy.

Markowe Szczawiny (1180) - niewielkich rozmiarów polana na północnym stokach Babiej Góry. Znajduje się w tym miejscu schronisko PTTK im. Hugo Zapałowicza.

Sokolica (1367) - ważne spłaszczenie we wschodnim grzbiecie Babiej Góry, które od północy formuje kilkunastometrową pionową ścianę. Urwisko skalne Sokolicy zostało utworzone przed kilkoma stuleciami z przyczyny potężnego obrywu.

Mała Babia Góra

Tatry

Mokry Stawek okazał się wyschniętym stawkiem, woda z niego całkowicie wyparowała. Na szczycie Babiej Góry oprócz potężnego wiatru i chłodu, ukazał się ładny widok w kierunku Tatr. Nieprzeciętna przejrzystość pozwoliła na oglądanie tego pasma.