Gówniak Autor : Martens kategoria: SzczytyGówniak to szczyt znajdujący się we wschodniej grani masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Wznosi się na wysokość 1617 m n.p.m.Wysokość : 1617.00 m n.p.m.

Gówniak nazywany jest również Główniakiem oraz Wołowymi Skałkami. Gówniak jest jednym z pięciu szczytów grzbietowych pasma Babiej Góry. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się szczyt Babiej Góry. Szczególnie we mgle nieznający terenu turyści mogą w pierwszym momencie pomylić szczyt Gówniaka z Babią Górą.

Szczyt znajduje się na tzw. Rumowisku Babiej Góry. Czyli miejscu zawalonym głazami. Na wiosnę zakwita tutaj sasanka alpejska.

Przejdzmy do innej nazwy szczytu - Wołowe Skałki. Nazwa ta pochodzi od wypasu wołów w tym miejscu. A sam gówniak to nic innego jak ich odchody.

Dawniej Gówniak był szczytem granicznym. Podczas II Wojny Światowej przebiegała przez szczyt granica między Niemcami a Słowacją (słupki z literami S i D). Wcześniej szczyt stanowił granicę pomiędzy Galicją i Orawą. Po II Wojnie Światowej szczyt Gówniak w całości nalezy do terytorium Polski.

Przez Gówniak przebiega czerwony szlak prowadzacy z Przełęczy Krowiarki na szczyt Diablaka (Babia Góra).