Mokry Stawek Autor : Martens kategoria: StawMokry Stawek (1025m) - niewielkich rozmiarów staw znajdujący się na północnych stokach masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim.Wysokość : 1025.00 m n.p.m.

Mokry Stawek pomimo niewielkich rozmiarów jest największym stawem w masywie Babiej Góry. Znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego i jest pod ścisłą ochroną. Staw znajduje się blisko Górnego Płaju na wysokości 1025 m n.p.m. u podnóża szczytu Sokolica. Można go zobaczyć ze szlaku prowadzącego z Przełęczy Krowiarki do schroniska na Markowych Szczawinach.

Mokry Stawek uznawany jest za jezioro osuwiskowe, powstałe w wyniku ruchów osuwiskowych na podłożu fliszu karpackiego. Analiza pyłkowa dna określa wiek stawu na około 6 tysięcy lat. Jezioro ma kształt lekko owalny i jest zamknięte od północy rumowiskiem. Posiada muliste dno oraz kilka niewielkic dopływów od południowej strony. Odwodnieniem stawu jest system dennych szczelin przy północnym brzegu. Południowe brzegi są strome i zasypane gruzem, w niektórych miejscach zarastające roślinnością. Średnia powierzchnia stawu to 450 m2, a średnia głębokość wynosi 2-2,5 m. Podczas długotrwałych opadów, powierzchnia stawu gwałtownie wzrasta, w roku 1934 woda przelała się przez próg, co oznacza, że osiągnał on głebokość 5m. Natomiast podczas suszy, zbiornik wysycha (okres jesienny). Pokrywa lodowa utrzymuje się od listopada do kwietnia (zależy to od zimy).

Mokry Stawek był sztucznie zarybiany, jednak nie przyniosło to rezultatów. Jedynymi mieszkańcami (przedstawicielami kręgowców) stawu są płazy.