Sokolica Autor : Martens kategoria: SzczytyWielu osobom szczyt Sokolicy jest bardzo dobrze znany. Jest to widoczne wypłaszczenie w trasie na Babią Górę. Miejsce, w którym możemy odpocząć oraz podziwiać ładny widok na masyw Babiej Góry.Wysokość : 1367.00 m n.p.m.

Sokolica jest najniżej położonym szczytem w północno-wschodniej części pasma Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Wznosi się na wysokość 1367 m. W kierunku południowo-zachodnim, po głównej grani, przebiega szlak czerwony w kierunku Babiej Góry.

Wieleset lat temu szczyt Sokolicy od strony północno-zachodniej w wyniku ogromnego obrywu został podcięty urwiskiem skalnym. Urwisko ma wysokość kilkunastu metrów. Stoki znajdujące się poniżej zerwy posiadają dużą stromiznę i są zawalone ogromnymi głazami. Oprócz tego porośnięte są kosodrzewiną i drzewami. Sokolica zyskała wyśmienity widokowy punkt w stronę Babiej Góry. Resztę stoków Sokolicy porasta kosodrzewiną i lasem. Stoki położone po stronie wschodniej opadają do Przełęczy Krowiarki. Szczytową platformę ułożono kamieniami i ogrodzono.

 

Szlaki przechodzące przez Sokolicę:

szlak turystyczny zielony (Perć Przyrodników): Szkolnikowe Rozstaje - Sokolica. Czas przejścia 0.40 h (powrót 0.30 h)

szlak turystyczny czerwony (Główny Szlak Beskidzki): Krowiarki - Sokolica - Kępa - Gówniak - Babia Góra(szczyt masywu Babiej Góry). Czas przejścia z Krowiarek na Sokolicę 1 h (powrót 0.30 h)